قاب بی شیشه
"یادداشت هایی در باره هنرهای تجسمی" 
لینک های هنری

                                        نقاشان قهوه خانه ای

                                        

                                              عباس بلوکی فر

 

عباس بلوکی فر در سال 1303 شمسی در بازارچه معیر، یکی از محله های قدیم تهران به دنیا آمد. از 9 سالگی به کار نقاشی ساختمان مشغول شد. چند سال نزد دو استاد بنیانگذار شیوه نقاشی خیالی قهوه خانه، حسین قوللر آقاسی و  محمد مدبر، به شاگردی و آموختن هنر رنگ آمیزی و نقاشی نشست. قوللر او را به بهره گیری از استعداد و ذوق هنری بالایی که داشت تشویق می کرد. در هجده سالگی با اتکا به هنر خود، قلم تخیل را در نقش پردازی به کار گرفت و از آن پس همچون نقاشان صاحب نام، سفارش نقاشی می پذیرفت.

در 21 سالگی به مشهد رفت . در آنجا با محفلی از دراویش آشنا شد و به آنها پیوست . طی 5 سالی که در مشهد بود به کار نقاشی قهوه خانه ای پرداخت. دراویش از او خواستند تا پرده های کهنه و قدیمی و رنگ و رفته شان را دوباره نقاشی کند . طی 5 سال ، چهل پرده برای دراویش و نانواها و قهوه چی ها نقاشی کرد. این دوره کار مستمر او را به پختگی و کمال رساند .تنوع نقش ها ، تمرکز نقاشی ، و آشنایی با ادبیات حماسی ایران مهمترین دستاوردهای این دوره از کار اوست . در سال 1329 خورشیدی به تهران بازگشت و تمام وقت و زندگی اش را به نقاشی اختصاص داد

نخستین قهوه خانه ای که بلوکی فر در سنین پایین زندگی در آن می نشست و به تشویق قهوه خانه دار آن، که از بستگانش بود، نقاشی می کرد قهوه خانه معروف به قهوه خانه آقا رضا بود. این قهوه خانه در اول خیابان بوذر جمهری، جنب کوچه مجید الدوله سابق، بالاتر از دباغخانه قرار داشت و آن را آقا رضا فرج زاده می گرداند. قهوه خانه آقا رضا، چنان که استاد بلوکی فر می گوید، پاتوق امیر عزیز السلطان (پسر ملجیک)، و جمعی از اعیان و اشراف آن زمان بود.  

 


p جنگ تاریخی خیبر - 108 * 159 س.م- مجموعه فرهنگی سعدآباد

 

سال های 1318-1317 شمسی نیز در قهوه خانه مشهدی محمد علی خسرو، واقع در خیابان حافظ رو به روی در غربی پارک شهر کنونی، به سفارش قهوه خانه دارش چند تابلوی نقاشی کشید.

مضمون نقاشی های این نقاش بیشتر برگزیده از حماسه های مذهبی است. قلم او، شیوه هنری و ریزه کاری های ویژه دو استادش، قوللر و مدبر را می نماید. در ساخت و پرداخت و ترکیب بندی و آمیزه رنگها، از هر دو استاد مایه هایی گرفته است. نقاشی های نخستین سالهای هنریش را، زنده ترین و جذاب ترین آثار خود می انگارد. در پنجاه سال گذشته،تابلو های نقاشی فراوانی به سفارش مردم از هر سنخ و گروه کشیده است. تابلوهای او در خانه ها، سقاخانه ها، قهوه خانه ها، زورخانه ها و بعضی از مکان های عمومی پراکنده است. بعضی از تابلوهایش نیز، در موزه های هنرهای تزیینی، رضا عباسی و هنرهای معاصر نگهداری   می شود.

از جمله آثار برجسته او، می توان «بارگاه کیخسرو»، «جنگ خیبر» و «روز عاشورا» را نام برد.

با مرگش مکتب نقاشی قهوه خانه ای یکی از مهم ترین هنرمندانش را از دست داد .

 

 


موضوعات مرتبط: عباس بلوکی فر
[ ] [ ] [ رسول معرک نژاد ]

.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

رسول معرک نژاد
1347 (1968)
ویدئوآرتیست، نقاش و شاعر
کارشناسی ارشد نقاشی
==============
استفاده از مطالب با ذکر ماخذ آزاد است.
شروع به کار وبلاگ: بهمن 1385
موضوعات وب
آمار بازدید